Sumitomo Dainippon Pharma i Angelini ogłaszają nawiązanie współpracy w celu wprowadzenia na rynek europejski leku Latuda® (chlorowodorku lurazydonu)

TOKIO I RZYM, November 21, 2017

Firmy Sumitomo Dainippon Pharma Co., Ltd. (siedziba: Osaka, Japonia; Prezes: Masayo Tada; zwana dalej “Sumitomo Dainippon Pharma“) i Angelini S.p.A. (siedziba: Rzym, Włochy; Dyrektor generalny: Gianluigi Frozzi; zwana dalej “Angelini“) ogłosiły dzisiaj nawiązanie współpracy (podpisanie umowy w zakresie licencji i dystrybucji) w celu zwiększenia dostępności w Europie leku Latuda® (nazwa rodzajowa: lurasidone hydrochloride; zwany “LATUDA”), atypowego leku przeciwpsychotycznego opracowanego przez Sumitomo Dainippon Pharma.

     (Logo: http://mma.prnewswire.com/media/608004/Sumitomo_Dainippon_Pharma_and_Angelini_Logo.jpg )

Na mocy tej umowy, Sunovion Pharmaceuticals Europe Ltd., spółka zależna Sumitomo Dainippon Pharma Group, (zwana dalej “Sunovion Europe“) przyznała firmie Angelini prawo wyłączności sprzedaży leku LATUDA w 29 krajach w Europie[*] oraz w Turcji (zwane dalej “Terytorium“). Sunovion Europe przenosi pozwolenie na dopuszczenie do obrotu LATUDA w Europie na Angelini. Ponadto Sumitomo Dainippon Pharma dostarczy Angelini tabletki LATUDA pakowane luzem lub w postaci gotowego produktu. 

Angelini będzie posiadało pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku LATUDA w Europie i sprzedawało go na obszarze Terytorium. Pierwszym krajem z obszaru Terytorium, w którym z końcem 2017 roku Angelini rozpocznie dystrybucję leku LATUDA będą Włochy. Sunovion Europe będzie kontynuować dystrybucję LATUDA w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Danii i Holandii, gdzie lek został już wprowadzony na rynek.

“Sumitomo Dainippon Pharma poszukiwało firmy chętnej do podjęcia współpracy w celu sprzedaży leku LATUDA w Europie po tym jak w 2015 roku zakończyło się nasze partnerstwo z Takeda Pharmaceutical Company Limited, dotyczące sprzedaży LATUDA w Europe. Miło nam ogłosić, że podjęliśmy decyzję o współpracy z Angelini” powiedział Masayo Tada, Prezes, Dyrektor Reprezentacyjny oraz Dyrektor Generalny Sumitomo Dainippon Pharma. “Mamy zamiar udostępnić tę metodę leczenia większej liczbie pacjentów w Europie.”

“Jednym z obszarów terapeutycznych, na którym się koncentrujemy jest leczenie chorób i zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Cieszy nas, że do bogatego portfolio tego typu produktów możemy dołączyć lek LATUDA” powiedział Gianluigi Frozzi, dyrektor generalny Angelini. “Zamierzamy blisko współpracować z Sunovion Europe, by lek LATUDA był dostępny w większej liczbie krajów w Europie.”

* Włochy, San Marino, Watykan, Hiszpania, Andora, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Rosja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Ukraina, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan

(Dodatkowe informacje)

Informacje o leku Latuda[®]

Lek Latuda jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym, opracowanym pierwotnie przez firmę Sumitomo Dainippon Pharma, charakteryzującym się unikatową budową chemiczną i wykazującym powinowactwo do receptorów dopaminowych D2, serotoninowych 5-HT2A i serotoninowych 5-HT7, przy czym działa on jako antagonista tych receptorów. Ponadto Latuda jest częściowym agonistą receptorów serotoninowych 5-HT1A i nie wykazuje istotnego powinowactwa do receptorów histaminowych H1 i muskarynowych M1.

Lek Latuda jest dostępny i używany w leczeniu schizofrenii w USA od 2011 roku, w Kanadzie od 2012 roku, w Szwajcarii od 2013 roku, w Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii od 2014 roku, w Holandii i Finlandii i Australii od 2015 roku, w Szwecji od 2016 roku, a w Tajlandii, Hongkongu i Singapurze od 2017 roku. Firma Sumitomo Dainippon Pharma prowadzi obecnie w Japonii III fazę badań, w celu uzyskania pozwolenia na stosowanie leku LATUDA w leczeniu schizofrenii, zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych typu I i leczeniu zachowawczym zaburzeń dwubiegunowych. Złożyła także w Chinach wniosek o rejestrację nowego leku do leczenia pacjentów ze schizofrenią. Podobne działania zostały także zapoczątkowane we współpracy z Daiichi Sankyo Company Limited w czterech krajach Ameryki Łacińskiej, z Standard Chem. & Pharm. Co., Ltd. na Tajwanie, z DKSH (Thailand) Limited w Tajlandii, Singapurze i Hongkongu, z Bukwang Pharmaceutical Co., Ltd. w Korei, z Servier Laboratories Australia Pty Ltd. w Australii i z NewBridge Pharmaceuticals Limited w sześciu krajach z Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej, w tym w Arabii Saudyjskiej i Kuwejcie.

Informacje o Sumitomo Dainippon Pharma Co., Ltd.  

Firma Sumitomo Dainippon Pharma Co., Ltd., określa swoją misję jako “szeroko zakrojone działania na rzecz społeczeństwa poprzez tworzenie wartości w oparciu o innowacyjne działania badawczo-rozwojowe w celu poprawienia opieki zdrowotnej oraz życia ludzi na całym świecie”. Koncentrując wszystkie działania wokół badań i opracowywania nowych leków, firma pragnie oferować innowacyjne i skuteczne rozwiązania farmaceutyczne pacjentom nie tylko w Japonii, lecz także na całym świecie, w celu realizowania naszej misji korporacyjnej. Więcej informacji na temat firmy Sumitomo Dainippon Pharma znajduje się na jej stronie internetowej (http://www.ds-pharma.com/ ). 

Informacje o Grupie Angelini  

Angelini to prywatna grupa międzynarodowa. Firma powstała we Włoszech na początku XX wieku, a obecnie posiada siedziby w 20 krajach i zatrudnia około 6,000 osób. Działalność w branży farmaceutycznej stanowi podstawową działalność firmy i przynosi ponad 50% (1,6 miliardów euro) przychodów grupy Angelini.

Produkty farmaceutyczne Angelini są dostępne w ponad 60 krajach poprzez oddziały firmy i rozbudowaną sieć licencji i umów strategicznych z lokalnymi firmami farmaceutycznymi.

Portfolio firmy koncentruje się głównie na lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwzakaźnych oraz leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego i ginekologicznych. Firma ma także silną pozycję na rynku leków pozaaptecznych. Jej dział badawczo-rozwojowy pracuje obecnie nad kilkoma projektami z obszarów zaburzeń bólowych i zapalnych, kontroli zakażeń i chorób zakaźnych, a także chorób i zaburzeń układu nerwowego. W tym ostatnim przypadku, dział BR aktywnie prowadzi programy, w ramach których opracowuje nowe leki, w tym prywatno-publiczne projekty związane z odkrywaniem substancji leczniczych o odmiennej budowie do już znanych, a także badania kliniczne (I i II faza). Prowadzi także badania kliniczne dla produktów już wprowadzonych na rynek w całości opracowanych przez Angelini. Więcej informacji na temat firmy Angelini znajduje się na jej stronie internetowej (http://www.angelinipharma.com ). 

SOURCE Sumitomo Dainippon Pharma Co., Ltd and Angelini

Powered by WPeMatico

You might like

About the Author: Carrie Brunner

Carrie Brunner grew up in a small town in northern New Brunswick. She studied chemistry in college, graduated, and married her husband one month later. They were then blessed with two baby boys within the first four years of marriage. Having babies gave their family a desire to return to the old paths – to nourish their family with traditional, homegrown foods; rid their home of toxic chemicals and petroleum products; and give their boys a chance to know a simple, sustainable way of life. They are currently building a homestead from scratch on two little acres in central Texas. There’s a lot to be done to become somewhat self-sufficient, but they are debt-free and get to spend their days living this simple, good life together with their five young children. Carrie writes mostly on provincial stories.
%d bloggers like this: